Mytologie - Goa´uldi

19. června 2007 v 16:57 | happy
Dnes dopoledne jsem sedla k počítači a na internetu jsem vyhrabala informace o některých Goa´uldech. Nemyslím tím, v jaké epizodě jsme je potkali nebo co jsou zač, ale kde se vůbec vzali. Odkud pocházejí, jaký význam mají pro lidi.
Postavy jsem seřadila abecedně, ať je v tom trochu přehled.

Amaterasu - japonská bohyně slunce. Je od ní odvozován původ čínské dynastie. Podle pověsti je to pramáti japonské dynastie
Anúbis - pochází z řečtiny. V egyptské mytologii je znám jako Anup - bůh mumifikace a pohřebišť.
Patří k nejstarodávnějším bohům, současně jeho uctívání trvalo až do konce starověku.
Vítal zesnulé v záhrobí a doprovázel je k Usírovi. Při soudu mrtvých vážil srdce zesnulých tzv. perem pravdy (obsahovalo všechny hříchy, které zesnulý za svého života spáchal).
Byl bezpochyby mistrem všech mumifikačních rituálů a technik. Kněží, kteří vedli mumifikaci, si nasazovali jeho masku, aby se tak bohu přiblížili. Anup byl rovněž bohem naděje, protože mohl vrátit život mrtvým, byl strůjcem znovuzrození člověka.
Anup se údajně narodil z nemanželského vztahu mezi Usirem a jeho sestrou Nebthet a byl kojen a vychován bohyní Esetou. Jako její věrný druh ji později ochraňoval, když pátrala po kouscích těla svého zavražděného manžela Usira, kterého zavraždil jeho bratr Sutech. S pomocí této bohyně objevil mumifikaci, díky které složil dohromady tělo Usira.
Anupovým zobrazením je šakal či pes.
Apophis - pochází z řečtiny. V egyptské mytologii je znám jako Apop - největší soupeř boha slunce Re (znám také jako Ra). Apop symbolizoval zkázu a chaos světa, vždy když slunce zapadlo. Když Re projížděl podsvětím, Apop jej napadl, ale Re dokázal pokaždé zvítězit.
Apop byl také velkým nepřítelem boha Usíreva.
Apopovým (Apophisovým) zobrazením je had.

Bastet
- ochránkyně memfidského pohřebiště a zosobnění životodárného slunce. Byla považována za dceru boha Rea, později za jeho sestru i družku. Poté se stala manželkou boha Ptaha.
Vystupovala jako bohyně plodnosti, sexuality a lásky.
Je znázorňována jako bohyně s lidským tělem a kočičí hlavou.


Háthor - pochází z egyptské mytologie. Je známa jako bohyně nebe, matka a manželka boha slunce, bohyně lásky a radosti, ochránkyně žen a zemřelých. V oficiálním kultu je považována za ochrannou bohyni krále a také jako "Paní Egypta".
Původně byla pokládána za matku Hóra, později za jeho manželku. Byla uctívána prostřednictvím zvířat (posvátných krav) nebo fetišů (sloupy ukončené kravskou hlavou). Jako ochránkyně mrtvých byla často spojována s Esetou a Nulou. V Řecku byla ztotožněna s bohyněmi Hérou a Afroditou.
Zobrazována jako kráva či žena s kravskými rohy se slunečním kotoučem a korunou z řehtaček.


Imhotep
- První ministr egyptského faraona Džósera, architekt, lékař a autor mravoučných traktátů. Pro Džósera postavil první kamennou pyramidu v Sakkáře, původně jako mastabu, vývojem v několika stavebních fázích šestistupňovou, asi 60 m vysokou na obdélném základu. Areál zahrnuje chrámy, nádvoří, sloupové síně a podzemní galerie. Po své smrti byl pokládán za boha.

Kálí
- hinduistická bohyně, manželka boha Šivy.
Její pozdější kult byl spojen s krvavou obětí a orgiemi. Nejčastěji byla zobrazována s černou pletí, odpudivou tváří a deseti pažemi, v nichž drží zbraně. V jiném zobrazení jako krásná žena jedoucí na tygru.

Kronos -
pochází z řecké mytologie - syn boha nebe Urana a bohyně země Gaie, nejmladší a nejlstivější z Titánů; Uranův nástupce ve vládě nad světem, otec bohů Hestie a Demétry, Héry, Poseidóna, Háda a Dia.
Jako jediný uposlechl svou matku a pomstil uvržení jejích synů (Hekatoncheirů) do hlubin země na Uranovi tím, že jej v nestřeženém okamžiku zbavil mužství. Tak se zmocnil vlády nad celým světem.
Z obavy nad vyplněním sudby, podle níž ho měl o vládu připravit jeho syn, pozřel každé ze svých narozených dětí. Podařilo se zachránit jediného Dia, který přinutil Krona vyvrhnout z útrob všechny své sourozence, svrhl jej do podsvětních hlubin Tartarosu a ujal se vlády nad světem.
V římské mytologii je nazýván Saturnem. Kronos nebyl Řeky příliš uctíván, proto není známo jeho vyobrazení.
Morrigan - keltská bohyně z oblasti Irska. Jedná se o bohyni plodnosti, řek a jezer, věštby, války, osudu a smrti. Její podobou je vrána či krkavec.
Nyrrti - v hinduistickém náboženství je známá jako bohyně temnot.
Osiris - pochází z řečtiny. V egyptské mytologii je znám jako Usírev, bůh plodnosti a úrody. Byl zabit bratrem Sutechem, který jej nechal roztrhat na několik kusů, které rozházel po celém Egyptě. Osirisova manželka Éset, se vydala na cestu Egyptem, aby dala všechny kusy dohromady. Za pomoci boha Anupa se jí to podařilo.
Bůh slunce a hlavní z egyptských bohů Re nemohl nechat tuto nespravedlnost jen tak a rozhodl, že se Usírev vrátí zpět a stane se bohem podsvětí a zemřelých.
Od těch dob putují mrtvé duše před Usíreovu stolici, kde bohyně spravedlnosti Maat váží jejich srdce. Pokud je lehčí než pštrosí pero, odejdou do ráje. Ale pokud je těžší, zhltne duši ohavná nestvůra číhající u Usírevových nohou.
Pelops - pochází z řecké mytologie. Byl synem krále Tantala. Ten chtěl vědět, zda jsou bohové vševědoucí, proto Pelopsovo tělo rozřezal a upekl bohům. Ti vše věděli a nechali Tantala potrestat mukami na věčné časy (odtud vznikl pojem Tantalova muka).
Bohové se nad Pelopsem smilovali a nechali jeho tělo spojit zpět dohromady.
Ra - znám také jako Re, či po sloučením s bohem Amonem, jako Amon-Re. Ra byl jedním z nejvýznamnějších bohů egyptského pantheonu. Jeho ohnivé oko bylo považováno nejen za vševědoucí, ale údajně mohlo vysílat různá poselství.
Den co den putuje ve své velké sluneční bárce přes nebeský oceán. Nejen egyptští bohové, ale i králové usilovali o to, aby se po smrti mohli v Raově bárce plavit i kdyby to mělo být jen v úloze pisára nebo veslaře. Ra byl u faraónů tak oblíbený, že se stalo pravidlem budovat mu svatině. Faraóni se sami prohlašovali za syny boha Ra.
Raovým zobrazením je sokol se slunečním kotoučem nad hlavou.


Seth
- pochází z řečtiny. V egyptské mytologii je znám jako Sutech, bratr Usíreva, kterého nechal zabít.
Jedná se o boha pouště, bouří a moře, zosobnění ničivé síly přírody. V pozdějších mytologických verzích byl ztělesněním všeho zla.
Po boji s bohem Horem, byl vyloučen z tvz. Devatera bohů z Onu. Sutech poklesl na zrádce a ničemného boha, jehož kultovní památky byly ničeny.
Bývá zobrazován jako štíhlý muž v bederní roušce s hlavou svého posvátného zvířete, které však dodnes nebylo přesně identifikováno. Jedná se o jakýsi hybrid mezi žirafou, psovitou šelmou a několika dalšími zvířaty.

Sokar
- pochází z řečtiny.
Sokar patří k nejstarodávnějším egyptským bohům, jeho ikonografie je doložena už od Staré říše. Vystupuje jako významná postava v textech pyramid, kde je spojován se znovuzrozením slunce a panovníka. Byl spojován s významově nebo ikonograficky blízkými bohy, zejména s Anupem, ale také s Usírem.

Svarog
- staroslovanský bůh, patron nebeského ohně. Podle mýtu Svarog svrhl z nebes, respektive upustil, z rukou kovářské kleště, a od té doby začali lidé kout zbraně.

**********************************************************************
ZDROJE:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eillen Eillen | Web | 22. června 2007 v 8:24 | Reagovat

Miluji egyptské bohy a dokonce mám i doma knížku všech bohů, v které se věřilo. Ti známější jsou tam mnohem podrobněji, ale zase je to spíš pak na kulty uctívání a tak.

Jinak, na blogu mám pokračování povídky Noční můra. Jen kdyby sis jí chtěla přečíst. to víš, mám málo čtenářů - myslím tím ty, kteří o sobě dají vědět formou komentáře, tak si je chci udržet a házím jím echo :-)

2 luyubdejbet luyubdejbet | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 12:13 | Reagovat

iRMz4w  <a href="http://hpjfvsclrrum.com/">hpjfvsclrrum</a>, [url=http://cenwczdsolcz.com/]cenwczdsolcz[/url], [link=http://yrxpirammehn.com/]yrxpirammehn[/link], http://zkexiopijain.com/

3 nyoxpuf nyoxpuf | E-mail | Web | 4. května 2009 v 9:25 | Reagovat

aKswpy  <a href="http://ubecpfugxfqh.com/">ubecpfugxfqh</a>, [url=http://gfpktdunfqsp.com/]gfpktdunfqsp[/url], [link=http://cqjiahovbzov.com/]cqjiahovbzov[/link], http://kjeeundlixng.com/

4 yhvzmned yhvzmned | E-mail | Web | 12. června 2009 v 3:23 | Reagovat

6oPsjb  <a href="http://abesjrsxqrbk.com/">abesjrsxqrbk</a>, [url=http://habytlzejzcb.com/]habytlzejzcb[/url], [link=http://cyewehnglvia.com/]cyewehnglvia[/link], http://tfoivezmgjap.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.